bookcrossingجمله معروفی هست که میگوید: “بخوانید و رها کنید!”

بسیاری از ما پس از آنکه کتابی را خریداری می‎کنیم و مطالعه‎اش می‎نماییم ، در کتابخانه‎های خود انبار می‎کنیم و ممکن است سال‎ها به سراغ آن کتاب نرویم. چه خوب است این‎چنین کتاب‏‎ها را به جای آنکه در کتابخانه انبار کنیم، به دیگران بدهیم تا آن‎ها نیز این کتاب را مطالعه نمایند.

شما می‎توانید کتابی که مطالعه کرده‎اید را در مترو، روی صندلی اتوبوس، درون تاکسی، روی صندلی‎های دانشگاه، درون پارک، روی شاخه های یک درخت(!) و … جا بگذارید! یا آن را به دوستان و آشنایانتان بدهید. از آن‎ها نیز بخواهید این کتاب‎ها را مانند شما جا بگذارند یا به دیگران بدهند.

در ویکی پدیا عنوان شده:

کتاب در گردش (به انگلیسی: BookCrossing)‏ در واقع به معنای رها کردن کتاب در مکانهای عمومی است تا بوسیله اشخاص دیگر برداشته شود و بعد از خوانده شدن، بار دیگر در مکانی عمومی رها شود تا دیگر افراد نیز از آن کتاب بهره مند شوند.

یک سایت در زمینه جا گذاشتن کتاب‎ها فعالیت بسیار عالی‎ای را انجام می‎دهد که جهت تشویق مردم به کتابخوانی و با شعار تمام دنیا را یک کتابخانه کنید تأسیس شده است. شما در این سایت می‎توانید سفر کتاب‎هایتان را ردیابی کنید و ببینید کتاب شما دست چند نفر چرخیده است. نام این سایت bookCrossing هست. کافیست سه مرحله را پی بگیرید:

با عضویت در این سایت و ثبت کتابی که می‎خواهید آن را جا بگذارید، یک کد منحصر به فرد برای آن کتاب دریافت می‎نمایید که این کد را بر روی کتاب می‎چسبانید. می‎توانید در بالای آن یک متن کوتاه هم قرار دهید و در مورد فرهنگ جا گذاشتن کتاب و کتاب در گردش توضیح مختصری بدهید.

بعد از لیبل زدن بر روی کتاب، وقت آن است تا کتاب را در مکانی جا بگذارید! بهتر است کتاب را با توجه به محتوایش در مکان مناسبی رها کنید. در رها کردن کتاب خلاق باشید تا دیگران برای خواندن آن کتاب جلب شوند. به یاد داشته باشید این کار به دیگران آموزش می‎دهد تا مثل شما خلاقانه‎تر کتاب را رها کنند!

بعد از آن هر کس با دیدن کتاب در مکانی که آن را جا گذاشته‎اید و خواندن توضیحات روی لیبل، باید کد آن را در این سایت وارد کند و بدین گونه شما میتوانید مسیر دست به دست شدن کتاب را پیگیری کنید.

توضیحات بالا در مورد معرفی این سایت بهانه‎ای است برای تشویق کردن خود و دیگران برای رها کردن کتاب‎های خوانده شده.اینکه متوجه شوید کتاب شما چند بار دست به دست شده طعم شیرینی را به این داستان می‎دهد؛ اما میتوان بدون استفاده از این سایت هم کتاب‎ها را در مکان مناسبی رها کرد و این فرهنگ را در کشور نهادینه کرد. پس بخوانید و رها کنید…

6 دیدگاه در کتاب هایتان را جا بگذارید!
 1. فکر نمیکنم تو ایران این روش جواب بده :/

  [پاسخ]

  امین هاشمی پاسخ در تاريخ فروردین ۳۱ام, ۱۳۹۲ ۱:۰۸ ب.ظ:

  به نظرم اگر به جای حرف زدن در موردش عمل کنیم، فرهنگش یواش یواش جا میافنه! من خودمو میگم البته! قصد دارم متنی که نوشتمو عملیش کنیم. حالا چه اون برچسبو بچسبونیم چه نچسبونیم! مهم اینه جا بگذاریم. شاید حتی بشه با کمک علاقه مندان یه کمپین راه انداخت و به صورت جمعی این کارو شروع کرد. مثلا توو پارک ها 🙂

  [پاسخ]

  سارا پاسخ در تاريخ فروردین ۳۱ام, ۱۳۹۲ ۱:۲۳ ب.ظ:

  آخه وقتی من حتی تو دانشگاه که مثلا جایی واسه کسب علمه، کتاب میخونم هم کلاسیام میگن این کتابا چیه تو میخونی، حوصله داری و از این حرفا:)) که آدم رغبت نمیکنه حتی بهشون قرض بده:D

  [پاسخ]

  امین هاشمی پاسخ در تاريخ اردیبهشت ۱ام, ۱۳۹۲ ۱:۰۴ ب.ظ:

  @سارا, اینکه خیلی ها اهل کتاب خوندن نیستن و اشتهای دیگران که کتاب خون هستن رو کم میکنن، خیلی بده! ولی کتابو در جای مناسبش رها کن. مطمئن باش کسی که اونو برمیداره، قصد داره بخونتش. 🙂

 2. مطلب جالبی بود:)مرسی:)

  [پاسخ]

  امین هاشمی پاسخ در تاريخ اردیبهشت ۲۰ام, ۱۳۹۲ ۹:۱۹ ق.ظ:

  @ـمیثمـ, خوشحالم که خوشتان امد 🙂

  [پاسخ]


[بالا]

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *