نقد عکس

طبق روال هر روز مشغول چک کردن اینستاگرام بودم که با یکی از عکس های بهرام رادان عزیز روبرو شدم که زیرش نوشته بود:

آرزوهاتو بنویس تا یادت نره روزی که بهشون رسیدی، چه زود رویا واقعی میشه

این جمله مطالبی را در ذهن من به وجود آورد که بد ندیدم آن را به عنوان یک مقاله در کوله پشتی با شما درمیان بگذارم.

تعریف من از آرزو: آرزوها افکاری تخیلی هستند که به سرعت در ذهن شکل میگیرند و ذهن  به دلیل پردازش بالا سریعا به آن پر و بال میدهد و بزرگ می‌شود. 

اگر میگویم تخیلی، بدان معناست که با توجه به سطح اندیشه و موقعیت های زندگیمان، چیزهایی دورتر از موقعیت فعلی را متصور می‌شویم. مثلا شاید برای یک فرد تهی دست داشتن یک دوچرخه ارزو باشد اما برای فرد دیگری دوچرخه یک وسیله ی عادی تلقی شود.

اما چرا نوشتن آرزوها و تخیلاتمان؟ زمان به سرعت می‌گذرد و ما انسان‌ها فراموشکارانی حرفه‌ای هستیم. فراموش می‌کنیم انچه را که امروز داریم، روزی آرزویمان بوده. اگر بدانیم آرزوهایمان چه بوده، بیشتر قدر داشته‌هایمان را می‌دانیم و قطعا به این باور خواهیم رسید که آرزوها قابل دسترس هستند نه غیر قابل دسترس. مثل آرزوی پرواز که منجر به ساخت هواپیما شد و امروز هواپیما یک وسیله عادی است.

فراموشکاری ما بدین معنا نیز هست که ما گاهی آرزوهایمان را از خاطر می‌بریم و روزی به یادش می‌افتیم که دیگر توان به واقعیت رساندن آن را نداری و جز حسرت رسیدن به آرزو برایمان نمی‌ماند. نوشن آرزوها و مرور آن‌ها ما را با به یاد آوردن آرزوهایمان وادار به رسیدن به آن می‌کند.

یکی دیگر از نکات قابل توجه در نوشتن آرزوها، برنامه ریزی و مدیریت برای رسیدن به آرزوها و واقعیت بخشیدن به آن‌هاست. همانطور که گفتم مغز ما افکار و آرزوهایمان را به سرعت پردازش می‌کند و به آن پر و بال می‌دهد. اما ما را از اندیشیدن به چگونه رسیدن به آرزوها باز می‌دارد. نوشتن و بیان افکار در قالب کلمات، مغز ما را وادار می‌کند تا منطقی تر، دقیق تر و با تمرکز بیشتری روی افکار و آرزوها بیاندیشیم. ثبت آرزوها به‌ شیوه‌ی رسیدن به آرزوها جهت می‌دهد. وقتی کلماتی را بر کاغذ یادداشت می‌کنید، ذهن شما به دنبال کلمات و افکار مرتبط میگردد و ممکن است در این میان به منابع مهمی در جهت رسیدن به آرزویتان بربخورید. مثل به یاد آوردن نام شخصی که به شما کمک کند یا به یاد آوردن تجربه و داستانی از گذشته که به رسیدن به آرزویتان کمک کند و ….

ممکن است یک آرزو برای شما غیر قابل دسترس باشد و هر تلاشی بکنید نتوانید به آن برسید، اما همین آرزو می‌توانید ایده‌ای باشد برای فرد دیگری که توانایی رساندن شما را به آرزویتان داشته باشد. فرض کنید شما یک هنرمند هستید  و آرزو دارید تا بتوانید رنگ هایی که در نقاشیتان استفاده می‌کنید نزدیک به رنگ واقعی طبیعت باشد. شاید این آرزو ایده‌‌ای را به دانشمندان و مهندسان بدهد تا دستگاهی را اختراع کنند که بتواند رنگ طبیعت را تشخیص و با ترکیب دیگر رنگ‌ها با نسبت دقیق، همان رنگ را تولید کند.(شاید این وسیله اختراع شده باشه!! من نمیدونم!)

بنابراین بنویسید، شاید همین نوشتن و در اختیار قراردادن آن با دیگران به پیشرفت علم و تحقق آرزوهایی که خود نمی‌توانید به آن برسید، کمک کند.

همین امروز فرصت مناسبی است تا دست به قلم بردارید و تیتری را برای آرزویتان انتخاب کنید. در زیرش به آن پر و بال بدهید و جزئیات بیشتری را بنویسید. از نوشتن تخیلات و افکار غیر واقعی نترسید. اغلب انسان‌های موفق در جستجوی تمایزات و غیر معمول ها هستند.زیر همه‌ی این توضیحات خطی بکشید و یک to-do-list ایجاد کنید و مقدمات لازم برای رسیدن به آرزو را یادداشت کنید.

یک کار پیشنهادی من هم این است تا در هر مرحله از رسیدن به آرزو، تجربیات خود را نیز یادداشت کنید. همین تجربه‌ها ورودی هایی تسهیل کننده برای دیگر آرزوهایتان خواهد بود.

به امید رسیدن به آرزوهایی که روزی نوشته بودند و روزی به واقعیت تبدیل می‌شوند.

پ.ن۱: با تشکر از بهرام رادان عزیز که این اجازه را به من دادند تا از عکس و مطلب زیر عکسشان استفاده کنم و این مطلب را یادداشت نمایم.

پ.ن ۲: عکس مطلب از اینستاگرام آقای بهرام رادان @bahramradan

 

Screenshot_2013-03-08-17-56-26-1

 

مرز بین زمستان و بهار، تکیه گاهیست که جز صفا، گرمی، طراوت و زندگی نیست. آن مرز، نوروزی است که میگوید: هر روز، روز تازه ایست و هر روز تکیه گاهیست برای زندگی…

مرزهای زندگی را کشف کن. گذشته را رها کن و به تکیه گاهی که کشف کرده ای تکیه کن و برای آینده ات مرزهای تازه تر را کشف کن. هر روز، نوروزیست که تو آن را دیروز ایجاد کرده ای. قدرش را بدان و آینده ات را آنطور که میخواهی بساز.

 

پ.ن یک: این عکس متعلق به خانم مریم ص میباشد که در اینستاگرام منتشر شده است و با کسب اجازه از صاحب اثر در اینجا قرار داده شده و مورد نقد قرار گرفته است. برای دیدن عکس های صاحب اثر به پروفایل او در اینستاگرام (Maryamsasa@) مراجعه کنید. از ایشان کمال تشکر و سپاس را دارم.

پ.ن دو: در این وبلاگ یک بخش نقد عکس اضافه گردید تا عکس های روزانه ای که در اینترنت میبینم و جمله یا مطلب مفیدی میتوان در مورد آن گفت را در این جا قرار دهم. این اولین پست این بخش می باشد.

پ.ن سه: لطفا نقد های خود را در زیر این مطلب و در کامنتهای پروفایل صاحب اثر بیان کنید.