اینترنت

این روزها شبکه اجتماعی اینستاگرام یک بازار داغ برای هر کسب و کاری شده. کسب و کار های خانگی، فروشگاه های اینترنتی، برگزار کنندگان سمینار ها و همایش ها، شرکت های تولیدی و … به هر نحوی در مورد محصولات و خدمات خود در اینستاگرام در قالب یک عکس اطلاع رسانی می کنند. اکثرا به دنبال این هستن که چگونه تعداد فالوئر هاشن رو زیاد کنن و یا تعداد لایک های عکس هایشان افزایش یابد. در این مقاله قصد دارم تا چند تکنیک کاربردی را برای جلب توجه بیشتر کاربران به عکسهای منتشر شده معرفی نمایم.

۱- از فیلتر Mayfair استفاده کنید.

تحقیقات نشان می دهد که کاربران اینستاگرام اغلب علاقه ای به استفاده از فیلتر برای انتشار تصاویرشان ندارند(#noFilter). اما با این حال میزان اینتراکشن یا تعامل با تصاویر، برای عکس هایی بیشتر است که از فیلتر Mayfair استفاده می گنند. این بدین معنا نیست که حتما از فیلتر Mayfair استفاده کنید. بلکه به تناسب عکس و زیبایی می توانید از این فیلتر استفاده نمایید. یادتان باشد که بعد از فیلتر Mayfair، عکس های بدون فیلتر دارای بیشترین تعامل هستند.

1-insta- analyze filter

۲- عکس های آبی طرفداران بیشتری در اینستاگرام دارد.

تحقیقات در بین ۸،۰۰۰،۰۰۰ عکس در اینستاگرام نشان می دهد که عکس هایی که رنگ غالبشان آبی است، نسبت به عکس هایی که رنگ غالبشان قرمز است، ۲۴% لایک بیشتر دارند. بنابراین استفاده از رنگ های آبی در ساخت عکس های تبلیغاتی می تواند تاثیر بیشتری داشته باشد.

Make-Blue-Your-Dominant-Color-in-Instagram-Images

 

۳- عکس هایی که دارای یک رنگ غالب هستند طرفدار بیشتری دارند.

عکس هایی که دارای یک رنگ غالب هستند، ۱۷% بیشتر از عکس هایی که دارای چندین رنگ هستند لایک میگیرد.

Create-Instagram-Images-with-One-Dominant-Color-Only

برای تاثیرگذاری حداکثر می توانید عکس ها را با ۶۰% رنگ آبی و با دو یا سه رنگ دیگر مثل قهوره ای و نارنجی که مکمل آن است ترکیب کنید. می توانید از سایه روشن های قهوه ای و نارنجی برای برجسته کردن رنگ آبی استفاده نمایید. همچنین می توانید فقط از سایه های آبی استفاده کنید. اضافه کردن رنگ های خنثی مانند سیاه، خاکستری و سفید نیز می تواند تاثیرگذار باشد.

۴- فضای پس زمینه بیشتر، لایک های بیشتری دارد!

عکس هایی که فضای پشت زمینه آن ها بیشتر است، ۲۹% بیشتر از عکس هایی که فضای پس زمینه آن ها کم است لایک میگیرند. دلیل آن هم واضح است، وقتی عکسی را تهیه میکنید که بک گراند بیشتری دارد، بیشتر تمرکز بر شی موجود در عکس می شود و درگیری مخاطبان بیشتر می شود. مثل تصاویر ماکرو

Make-Your-Instagram-Images-Spacious

 

زندگی در شهرهای بزرگی مثل تهران که اکثر روزهای آن هوایی آلوده دارند، روزهایی پاک با آسمان آبی جزء آرزوهایمان محسوب می شود. این روز ها کمپین‌هایی برای حفاظت از محیط زیست و طبیعت به ویژه داشتن آسمانی آبی ایجاد شده. اما من میخواهم از آسمان آبی در فضای مجازی به ویژه شبکه اجتماعی لینکدین صحبت کنم.

بسیاری از شبکه های اجتماعی مثل فیسبوک، توییتر، گوگل+ و … برای ایجاد ارتباط راحت تر با دوستان، اقوام و … شکل گرفته. هدف این نوع شبکه های اجتماعی تخصصی نیست و مطالب مختلفی از آدم های مختلف با سن و سال های مختلف به صورت فیلم، عکس، متن به اشتراک گذاشته می شود.

در این میان شبکه اجتماعی لینکدین به منظور شکل گیری روابط تجاری با یکدیگر ایجاد شده است. شما با وارد کردن تحصیلات، شغل ها، مهارت ها و دانش هایی که دارید می توانید با دیگر افراد مرتبط شوید و شبکه ای از افراد مرتبط با کسب و کار و تخصصتان ایجاد کنید. اگر شما صاحب کسب و کاری هستید و به دنبال نیروی انسانی هستید می توانید افراد با مهارت های مختلف را شناسایی و به آنان پیشنهاد کار دهید و یا اگر جویای کار هستید می توانید اکانت شرکت ها را دنبال کنید و کار مناسب خود را بیابید.

در این شبکه هم مثل سایر شبکه های اجتماعی امکان به اشتراک گذاری مطالب گذاشته شده است. به شخصه در لینکدین افرادی را دنبال میکنم که به کسب و کار و تحصیلاتم مرتبط باشند و انتظار دارم مطالبی که در این شبکه به اشتراک گذاشته می شود، مرتبط با کسب و کار و تخصص ام باشد تا بتوانم از آن ها استفاده کنم و دانش خود را به روز نمایم. اما مدتی است که یک عده هویت این شبکه را درک نکرده اند و مطالبی با عنوان های مختلف مثل “عکس هایی دیده نشده از ترانه علیدوستی و دخترش” منتشر می کنند و جالب است که انتشار دهنده ی آن CEO فلان شرکت است!!! بیایید هوای آبی لینکدین را مثل هوای شهرهایمان آلوده نکنیم و آرزوی داشتن آسمان آبی را نکنیم. بلکه تلاش کنیم و آسمان را آبی نگه داریم.

هر شبکه اجتماعی به یک منظوری برای ارتباط با دیگران ایجاد شده. استفاده درست از این شبکه ها را یاد بگیریم و به دیگران نیز یاد دهیم. هر مطلبی و هر حرفی جایی برای گفتن دارد. هر جایی را برای حرف زدن و انتشار مطالبمان انتخاب نکنیم.

باز نشر این نوشته و اطلاع به دوستان می تواند به هوای آبی شبکه های اجتماعی کمک کند…

 

 

google-inbox-intro

گوگل اینباکس سرویس جدید گوگل است که با تازگی منتشر شده و فعلا در مرحله تست می باشد و نیاز به دریافت دعوتنامه دارد. پس از این مرحله به زودی در دسترس کلیه کاربران گوگل قرار خواهد گرفت.

به طور خیلی سریع میتوان گفت گوگل اینباکس یک نسخه ای فراتر از جیمیل است که به شما امکانات فراتری را برای چک کردن ایمیل و طبقه بندی ایمیل ها میدهد. در زیر به بررسی جزئی تر این سرویس می پردازیم.

فقط این نکته رو بگم که این سرویس جایگزین جیمیل نیست. جیمیل به فعالیت خودش ادامه میده و سرویس گوگل اینباکس جایگزینی است برای کسانی که می خواهند حرفه ای تر ایمیل های خود را چک و طبقه بندی کنند.

۱- طبقه بندی

google-inbox--bundleشما از طریق این امکان گوگل اینباکس می توانید برای دسته بندی ایمیل های خود اقدام کنید. حجم زیاد ایمیل ها بدون طبقه بندی همه را کلافه میکند. ایمیل هایی که از شبکه های اجتماعی، سایت های تبلیغاتی، گروه های دانشجویی، گروه های کاری و … می آید اگر یک دست طبقه بندی شوند شما را در چک کردن راحت تر ایمیل ها یاری میکند. شما میتوانید با توجه به نیاز هایتان دسته های مختلفی را ایجاد کنید تا ایمیل های مربوط به هر دسته در آن دسته قرار گیرد.

google-inbox--one-place

۲- دیدن نکات مهم در یک نگاه

google-inbox--highlightماهیت بعضی ایمیل ها آنگونه است که شما در یک نگاه می توانید متوجه پیغام آن ها شوید. اما باید همیشه ایمیل را باز کنید و مطالعه کنید. در گوگل اینباکس، در اینچنین ایمیل ها به طور خودکار فقط محتوای مهم را به شما نشان می دهد تا نیازی به باز کردن ایمیل نباشد. یعنی در همان اینباکس شما متوجه محتوای ایمیل خواهید شد. تصاویر زیر به شما در درک بهتر آنچه گفته شد کمک میکند:

google-inbox--highlight-1

google-inbox--highlight-2

۳- انجام کارها با یادآوری (reminder)

google-inbox--reminderبا این امکان گوگل اینباکس شما دیگر نمیخواهد نگران قرار ملاقات ها، تماس ها و کارهایی که نیاز به یادآوری دارند، باشید. این سرویس به شما امکان آن را میدهد که کارهایتان را برنامه ریزی کنید و با نسبت دادن ساعت و تاریخ، در زمان موعد با زنگ هشدار مطلع شوید. این سرویس همچنین با وارد کردن حروف، به صورت خودکارپیش بینی میکند که چه چیزی را میخواهید تایپ نمایید و به شما پیشنهاد می دهد. بنابراین در وقت شما هم برای تایپ کردن صرفه جویی می شود!

google-inbox--auto-type

۴- به تعویق انداخت (snooze) 

google-inbox--snooze

شاید برایتان پیش آمده باشد که سر کلاس یا در یک جلسه کاری ایمیلی دریافت میکنید و نمیتوانید پاسخ دهید و میخواهید بعدا سر فرصت آن ایمیل را دوباره بررسی کنید و پاسخ دهید. با امکان اسنوز کردن ایمیل های ورودی و یا یادآوری ها، آن ها در زمانی که معین میکنید دوباره یادآوری می شوند و نوتیفیکیشن دوباره ظاهر می شود، انگار که تازه رسیده اند!

google-inbox--snooz1

۵- امکان استفاده با دیوایس های مختلف

google-inbox--device

شما هم از طریق وب، هم از طریق دستگاه های هوشمند (تبلت، تلفن همراه) خود با سیستم عامل عامل های اندروید و ios می توانید از گوگل اینباکس استفاده نمایید.

————————————————————————

پ.ن۱: متاسفانه گوگل برای هر اکانت فقط امکان ارسال ۳ دعوتنامه را می دهد و من متاسفانه دیگر دعوتنامه ای ندارم که در اختیار شما قرار دهم. اما شما می توانید با ورود به https://inbox.google.com از گوگل بخواهید برای شما دعوتنامه ارسال کند. معمولا چند روزه به دستتان خواهد رسید. (هر چند این سرویس به زودی در دسترس کلیه کاربران گوگل قرار خواهد گرفت)

پ.ن ۲: شما میتوانید اپلیکیشن گوگل اینباکس برای اندروید را از کافه بازار از اینجا دانلود کنید.

 

 

 

خوشبختانه این روزها بازار تجارت الکترونیک و خرید اینترنتی در بین گروه های مختلف مردمی رایج شده است. اما خیلی از افراد برای پرداخت اینترنتی از طریق درگاه های بانکی کمی تامل میکنند. یکی از مطمئن ترین راه های پرداخت، پرداخت پس از تحویل کالا است، یعنی پرداخت درب منزل. اما مشکل این روش این است که در شهر، برگشت پیک موتوری و حمل و نقل  های اضافی علاوه برافزایش هزینه ها باعث شلوغی و ترافیک شهر نیزمی گردد. یکی از اهداف تجارت الکترونیک این بوده است تا علاوه بر فراهم کردن آسایش و راحتی، جلوی هزینه های اضافی را بگیرد.

در این نظر سنجی ما بر آنیم تا نظرات و تمایلات گروه های مختلف را برای پرداخت اینترنتی بسنجیم و با تحلیل نتایج بتوانیم تجارت الکترونیک و سیاست های خرید الکترونیکی و پرداخت اینترنتی را اصلاح نماییم تا بتوانیم اطمینان مخاطبان را افزایش دهیم و هزینه های اضافی را کاهش دهیم.

لطفا در این نظرسنجی شرکت کرده و آن را با دیگران به اشتراک بگذارید.

گوگل کروم، که از ابتدا با رویکرد فراتر از یک جستجوگر وب که توانایی نمایش عکس ها و متن ها و لینک ها را داشته باشد، ظاهر گردید و در آن شاهد اپلیکیشن ها و نرم افزارهای تحت وب با کیفیت و روابط تعاملی بالا بودیم. در آستانه تولد ۵ سالگی گوگل کروم، نسل جدیدی از نرم افزار های گوگل کروم معرفی و در دسترس قرار گرفته است. در زیر در مورد این اپلیکیشن ها و قابلیت های آن بحث خواهیم کرد.

در نسل جدید اپلکیشن های گوگل کروم که همچنان بر سرعت، امنیت و انعطاف پذیری با وب مدرن تکیه دارد، گویی اپلیکیشن ها بر روی دسکتاپ یا لپ تاپ شما نصب می شود. با نصب اولین اپلیکیشن نمادی به عنوان  Chrome App Launcher مطابق شکل بالا در نوار ابزار شما برای دسترسی به اپلیکیشن ها ظاهر میشود. این اپلیکیشن ها در حالت تمام صفحه (فول اسکرین) نمایش داده میشوند و خبری از تب ها و نوار جستجوی کروم دیگر نیست.

در زیر به طور خلاصه عملکردهایی که میتوانید از نسل جدید اپلیکیشن های گوگل کروم انتظار داشته باشید آورده شده است:

 • کار به صورت آفلاین: به کار کردن با اپلیکیشن ها و حتی بازی کردن ادامه دهید حتی اگر دسترسی به اینترنت نداشته باشید.
 • بیشتر اپلیکیشن، کمتر گوگل کروم(!): لازم نیست خود را مجبور به تحمل تب ها، دکمه ها، نوار جستجو موجود در اطراف کروم بکنید. چرا که این اپلیکیشن ها جدای از فضای جستجوگر کروم اجرا میشود. پس از فضای اپلیکیشن به طور کامل لذت ببرید.
 • ارتباط با فضای ذخیره سازی ابری: شما میتوانید اسناد، عکس ها و ویدئو های خود راعلاوه بر ذخیره سازی در هارد دیسک بر روی فضاهای ذخیره سازی ابری مثل گوگل درایو یا دراپ باکس و دیگر وب سرویس ها ذخیره کنید.
 • نوتیفیکیشن: آگاهی از به روزرسانی نرم افزار ها مانند دریافت ایمیل یا دریافت یک تماس ویدئویی و … در کنار نوار ابزار سیستم خود.

 • ارتباط کامل با دیگر دیوایس های متصل به سیستم: ارتباط با درگاه USB و بلوتوث سیستم شما و دیگر دیوایس های متصل مانند دوربین های دیجیتال و …
 • به روزرسانی خودکار: شما به صورت پیش فرض همیشه از آخرین نسخه نرم افزار ها استفاده خواهید کرد چرا که کروم به صورت پنهان تمام نرم افزار ها را به روزرسانی میکند.(مگر آنکه تنظیمات را تغییر دهید)
 • همگام سازی: کروم تمام اپلیکیشن ها و داده های آن را با دیگر دستگاه و دیوایس ها همگام سازی(sync) میکند تا همیشه به آخرین اطلاعاتتان دسترسی داشته باشید.
 • آسوده بخوابید که کروم  بیدار است(!): نرم افزار های کروم بر اساس  ویژگی های امنیتی  داخلی کروم مانند sandboxing ساخته شده است. بنابراین شما همیشه به طور خودکار از آخرین تغییرات امنیتی بهره می برید که شما را از بد افزار ها و فایل های مخرب در امان میدارد و نیازی به نصب برنامه های اضافی نخواهید داشت.
 • استفاده از نرم افزار ها به طور مستقیم از دسکتاپ خود: با نصب اولین اپلیکیشن نمادی به عنوان  Chrome App Launcher در نوار ابزار شما برای دسترسی سریع به اپلیکیشن ها ظاهر میشود.

تعدادی از نرم افزار های موجود در کروم وب استور به شرح زیر است:

 • Pixlr Touch Up: با استفاده از این نرم افزار شما میتوانید به سادگی برای عکس های موجود در کامپیوتر یا گوگل درایو خود  کراپ، تغییر سایز، تغییر تنظیمات رنگ و کنتراست ،اعمال فیلتر و … را انجام دهید.

 

 • Wunderlist : یک نرم افزار to-do-list عالی و زیبا که قابلیت صدا به متن را دارد و امکان پیغام یادآوری(نوتیفیکیشن) را دارد و میتوانید تیم و وظیفه های خود را برنامه ریزی کنید. این نرم افزار امکان استفاده آفلاین را دارد و شما از هر کامپیوتری با اکانت گوگل خود به وظیفه(task) های خود دسترسی دارید.
  همچنین میتوانید از سرویس google keep گوگل نیز استفاده کنید.


 • Cracking Sands: با نسل جدید نرم افزار های کروم با کیفیت ۳D بازی کنید و لذت ببرید. شما همچنین میتوانید کنرتل xbox خود را از طریق درگاه USB متصل کنید و بیشتر از بازی لذت ببرید.


توجه:  این اپلیکیشن ها در حال حاضر برای ویندوز و chromebook فعال است و به زدی برای لینوکس و mac نیز عرضه میگردد.

#بلاگرافی

همانطور که می دانید هشتگ که با نماد # مشخص میشود در شبکه های اجتماعی نظیر توییتر، گوگل پلاس و به تازگی در فیسبوک کاربرد زیادی از جمله پیگیری اخبار ، رویدادها و موضوعات خاص دارد. چند روز گذشته مشغول مرور فیدهایم بودم که با پستی در وبلاگ امیر مهرانی به عنوان “نقاط #دممگرم” مواجه شدم. از اینکه فید های سایت ها و وبلاگ های اینچنین را هر روز مرور میکنم احساس رضایت دارم. اما در این بین سایت ها و وبلاگ هایی هست که من هنوز با آن ها مواجه نشدم و از وجود آن ها و مطالب ارزشمندشان آگاه نیستم.

این مساله مرا به فکر واداشت که با استفاده از ایده دوستان، هشتگی را مانند #دممگرم یا #کشف_روز را که گزاره های عزیز معرفی کرده، برای معرفی وبلاگ ها و سایت ها مشخص کنم تا بتوانیم فید آن سایت ها را به فیدخوانمان اضافه کنیم تا از مطالب ارزشمندشان استفاده کنیم و سایت ها و وبلاگ های بیشتری را بشناسیم.

هشتگی که برای معرفی وبلاگ ها و سایت ها معرفی کردم #بلاگرافی که ترکیبی از دو کلمه بلاگ+گرافی است. شما میتوانید با جستجوی این هشتگ در شبکه های اجتماعی نظیر توییتر، فیسبوک و گوگل پلاس با وبلاگ ها و وب سایت ها آشنا شوید.

صاحبان وبلاگ ها و وب سایت ها میتوانند با توضیح مختصری از وبلاگشان همراه با لینک سایتشان، با استفاده از هشتگ #بلاگرافی وبلاگشان را به دیگران معرفی نمایند. همچنین میتوانند #بلاگرافی را همراه با هشتگ های موضوعی نظیر #مدیریت ، #ورزش ، #آی_تی ، #هنر و … به کار ببرید تا به جستجوی کاربران برای شناخت سایت ها کمک نمایید.

امیدوارم با آگاه کردن دیگران از این هشتگ، گام موثری را در فضای مجازی برای اطلاع رسانی سایت ها و وبلاگ های مفید به کاربران بر داریم.

گودر

گوگل ریدر که از سال ۲۰۰۵ توسط گوگل برای تسهیل در مرور فید سایت ها و وبلاگ ها ایجاد شده بود، ۲ جولای ۲۰۱۳ رسما تعطیل شد. گوگل دلیل بسته شدن ریدر را با آنکه تعداد زیادی کاربر در ان فعال بودند، کاهش استفاده از این سرویس اعلام کرده است.

گوگل در صفحه ی گوگل ریدر از همه‎ی استفاده کنندگان این سرویس تشکر کرده و از آن ها با توجه به اینکه می داند کاربرانش از تعطیل شدن آن راضی نیستند عذر خواهی کرده است. همچنین سایتی را که به معرفی جایگزین های گوگل ریدر پرداخته است معرفی نموده. در حال حاضر در این سایت فیدلی جزء محبوب ترین فید خوان ها شناخته شده است.

گوگل همچنین در این صفحه متذکر شده است که تمام اطلاعات موجود در گوگل ریدر شامل کسانی که دنبال میکردید، یادداشت ها، آیتم های ستاره دار شده و … پاک خواهند شد. بنابراین تا ۱۵ جولای ۲۰۱۳ (۲۴ تیر ۱۳۹۲) فرصت داده است تا از طریق سرویس google takeout به تهیه ی پشتبان از اطلاعات خود بپردازید. بعد از ۱۵ جولای دیگر اطلاعات شما قابل دسترس نخواهد بود و امکان پشتیبان گیری نیز نخواهید داشت.

در مورد جایگزین های گوگل ریدر در بسیاری از وبلاگ های فارسی بحث های زیادی شده است. در همین وبلاگ من به معرفی فیدخوان فیدلی، فلیپ برد و گوگل کارنتز و مقایسه آن ها پرداختم که از اینجا میتوانید مطالعه نمایید. اما جایگزین های پر طرفدار برای گوگل ریدر با توجه به نظرات کاربران به شرح زیر است:

پیشنهاد میکنم برای آشنایی با طرز استفاده از این فیدخوان ها  به صورت تصویری و همچنین آشنایی با دیگر فیدخوان ها، به سایت یک پزشک مراجعه کنید. توضیحات جامع و کاملی در آن ذکر شده است.

امیدواریم شرکت ها و گسترش دهندگان سایت ها و اپلیکیشن ها بتوانند روز به روز با تعطیلی گوگل ریدر امکانات و آپدیت های بهتری را ارائه کنند تا جای خالی گوگل ریدر احساس نشود!

مدتی است که گوگل تصمیم گرفته تا google hangouts را جایگزین سرویس چتش یعنی google talk کند. دارندگان اندروید مسخه ۲٫۳ و بالاتر با به روزرسانی google talk متوجه می شوند که آیکون google talk با اسم جدید به hangouts تبدیل می شود. کاربران ios هم خوشحال باشند که این اپلیکیشن برای آن ها نیز فعال است!

در اینجا قصد دارم تا معرفی کلی ای در مورد این سرویس گوگل داشته باشم.

سرویس hangout  در واقع یکی از امکانات اصلی google+ به حساب می آید. شما با این سرویس قادر خواهد تا علاوه بر امکان چت با دوستانتان، با آن ها تماس ویدئویی نیز برقرار کنید. امکانات بسیار زیادی برای google hangouts‌ در نظر گرفته شده که به صورت لیست وار به شرح زیر است:

 • امکان نصب اپلیکیشن بر روی اندروید ، ios و کامپیوتر های شخصی
 • امکان استقاده از google hangout‌ در Gmail  با به روزرسانی جیمیل چت به hangouts
 • امکان استفاده از آن در سایت google+
 • امکان برقراری تماس ویدئویی با کیفیت بسیار عالی تا ۱۰ نفر به صورت همزمان
 • افزودن افکت های خاص به تماس های ویدئویی برای لذت بیشتر 🙂
 • امکان تماس به صورت متنی(چت) همراه با شکلک های زیبا و ارسال عکس
 • امکان چت گروهی حتی اگر دوستانتان در آن لحظه آنلاین نباشند
 • امکان آرشیو کردن مکالمات برای مرور در آینده
 • امکان استقاده از google hangout‌ در Gmail  با به روزرسانی جیمیل چت به hangouts
 • امکان درج شماره تلفن موبایلتان برای آنکه دوستانتان راحتتر شما را بیایبند و با شما ارتباط برقرار کنند
 • امکان ارسال زنده ی ویدئوی خود برای جهانیان هنگامی که می خواهید در مورد موضوع خاصی اطلاع رسانی کنید

چند نکته قابل توجه:

 • در گوگل hangout مانند گوگل تاک قابلیت invisible پشتیبانی نمیشود. شما میتوانید برای مدت ۱ ساعت، ۸ ساعت یا ۴۸ ساعت تمام پیغام های دریافتی را خاموش کنید تا پیغام ها بعدا به شما اطلاع داده شود.
 • وضعیت افراد آنلاین در google+ و یا در جیمیل به صورت یک نوار سبز رنگ در زیر عکس آن شخص مشخص میگردد.  خط سبز بدین معناست که در صورتی که متن یا درخواست تماس ویدئویی به کاربر ارسال شود بلافاصله پیغامی برای او ارسال میشود و او آن را در همان لحظه خواهد دید.
 • همانطور که گفته شد در هنگ اوت حالت اینویزیبل وجود ندارد و نداشتن خط سبز در زیر عکس کاربر بدین معناست که در صورت ارسال متن یا درخواست تماس ویدئویی برای او پیغامی ارسال میشود ولی ممکن است او آن را در آن لحظه مشاهده نکند(به دلیل اینکه یا آفلاین است یا در حالت idle است).
 • در ابتدای کار با گوگل hangouts از شما یک شماره موبایل درخواست میکند. در صورتی که شماره ی درستی را وارد نمایید، دوستان شما در صورتی که اکانت گوگل شما را نداشته باشند، از طریق شماره موبایلتان میتوانند شما را بیابند و با شما ارتباط برقرار کنند. 
 • برای به روز رسانی google chat به google hangout‌ کافیست در قسمت چت gmail  بر روی عکس خود کلیک کرده و  بر روی try the new  hangouts کلیک کنید. مطابق شکل زیر:

try new hangout

 • در صورتی که می‌خواهید درون جیمیل از ورژن چت قبلی استفاده کنید، در ستون سمت چپ جیمیل در قسمت چت بر روی فلشی که در کنار نامتان قرار دارد کلیک کرده و از منوی باز شده گزینه revert to old chat را انتخاب نمایید.مطابق شکل زیر:

 • برای استفاده از گوگل هنگ اوت نیاز دارید تا Google play services را نصب کنید یا آن را به آخرین نسخه به روزرسانی کنید. بدین منظور میتوانید از کافه بازار این کار را انجام دهید:
  http://cafebazaar.ir/app/com.google.android.gms/?l=fa

نمایی از گوگل hangouts  در جیمیل:

 در هر لحظه و در هر جایی از ارتباط با دوستان و آنانی که دوستشان دارید لذت ببرید 🙂

به روز رسانی ها:

 • در به روز رسانی جدید اپلیکیشن اندروید هنگ اوت( ورژن ۱٫۲ به بالا) امکان نمایش انلاین ها و افلاین ها اضافه گردیده است.

 

http://cafebazaar.ir/app/com.google.android.gms/?l=fa

بحث‎های امنیتی در مورد سرقت اطلاعات شخصی و محرمانه کاربران بحث تازه‎ای نیست. بسیاری از مسائل امنیتی در سایت‎ها و رسانه‎ها مطرح شده و بسیاری از کاربران اینترنتی از آن‎ها آگاه هستند. اما متاسفانه در رعایت این نکات کمی اهمال می‎کنند و هکر‎ها و سوء استفاده‎کنندگان اطلاعات آنان را مورد سرقت قرار می‎دهند. بنابراین همه‎ی کاربران چه کاربران حرفه‎ای و چه کاربران غیر حرفه‎ای را به خواندن این مقاله دعوت می‎کنم تا نکاتی را مرور نمایند.

طبق عادت روزانه صندوق‎های ایمیلم را بررسی می‎کردم که به ایمیلی از طرف گوگل با موضوع alternate your email address برخوردم. با آنکه من از قبل ایمیل جداگانه‎ای را برای گوگل تعریف کرده بودم اما برای آنکه از صحت آن اطمینان کنم این ایمیل را گشودم. متن ایمیل به شرح زیر بود:

email fakeبا توجه به اینکه لینک گذاشته شده در متن ایمیل با https و آدرس گوگل بود بر روی آن کلیک کردم و به صفحه‎ای منتقل شدم که در آن نام کاربری ایمیل من نوشته شده بود و از من جهت تایید شناسه‎ام، رمز عبور را درخواست کرد. صفحه‎ای که برای من باز شد:

verifyهمانطور که مشاهده می‎کنید این صفحه به ظاهر برای گوگل است. اما اگر به آدرس بار توجه کنید می‎بینید که نه از https خبری هست و نه از سایت گوگل. در حقیقت یک لینک گمراه کننده در متن ایمیل قرار گرفته بود.

اما شاید اگر من به ایمیل ارسال کننده نامه توجه بیشتری می‎کردم، به محتوای شک برانگیز ایمیل پی می‎بردم. اما حقیقت آن است که ما آنقدر درگیر کار‎های روزمره و شلوغی‎های آن می‎شویم که  این نکات ریز را فراموش می‎کنیم.

تا به اینجا شرحی از آنچه که شاید برای خیلی از کاربران اتفاق افتاده باشد دادم. اما در نهایت توصیه‎های امنیتی:

 1. هنگام دریافت ایمیل اگر لینکی در سایت قرار داده شده بود، در ابتدای امر به آدرس ایمیل فرستنده توجه کنید. کاربران حرفه‎ای آدرس‎های معتبر را معمولا می‎شناسند. اما اگر از صحت آدرس ایمیل فرستنده مطمئن نشدید، فلش ماوس را بر روی لینک موجود در نامه ببرید و بدون کلیک کردن بر روی آن از صحت لینکی که در پایین مرورگر نشان داده میشه اطمینان حاصل کنید.(یا از روش های دیگر مثل کپی کردن لینک استفاده کنید و در جایی دیگر آن را بررسی کنید)
 2. اگر به هر صورتی با کلیک بر روی لینکی وارد صفحه ای شدید که از شما اطلاعات کاربری شما و یا حساب های بانکی شما را می‎خواستند، حتما حتما از صحت آدرس سایت مطلع شوید. کافیست بررسی کنید سایت دارای https معتبر است و همچنین از صحت نام دامنه آن مطلع شوید.
 3. ممکن است در شلوغی‎های روزمره این نکات را با آنکه بار‎ها و بار‎ها مطالعه کردیم فراموش کنیم. بنابراین نکات امنیتی را همیشه و همیشه مد نظر داشته باشید و قبل آنکه اطلاعات کاربری خود را در هر سایتی وارد کنید، نکات امنیتی را در نظر بگیرید.

شاید به اشتراک گذاری تجربیات و دانسته‎های خود برای دوستان و آشنایان خود، گام موثری برای مقابله با سوء استفاده‎ی هکر‎ها و فرصت طلبان باشد. به امید آنکه اطلاعات کاربری و محرمانه شما هیچگاه نا‎غافل دزدیده نشود…

earth day

دوم اردیبهشت ، روز جهانی زمین پاک است. سیاره‎ای که بشر، از دیرباز بر روی آن ساکن بوده است. زمین بستری را برای زندگی ما انسان‎ها  و سایر موجودات زنده فراهم کرده است. ما برای زندگی زمین چه کرده ایم؟
قطع درختان و نابودی جنگل‎ها، استفاده‎ی نا‎مناسب از منابع انرژی گازی و نفتی، آلودگی‎های هوا و … قسمت کوچکی از خدمت ما به زمین است!! تولید زباله‎‎های غیر قابل بازیافت مثل پلاستیک‎ها، قوطی‎های نوشابه، کاغذ و … نیز جزئی از خدمات ما به سیاره‎ی زیبایمان است. سیاره‎ای که ما انسان‎ها با ریختن زباله‎ها آن را بد منظره و زشت کرده‎ایم.

شاید لازم باشد تا کمی مراقب این سیاره باشیم. زمینی که در حال حاضر مال ما فردا روزی برای فرزندان ما است. بستر زندگی خودمان و دیگران را نا پاک نکنیم…

یکی از راهکار‎هایی که به بهانه‎ی این روز میخواهم مطرح کنم و خود نیز به آن عمل میکنم، استفاده از تکنولوژی برای مقابله با آلودگی‎ها و هدر رفتن منابع طبیعی است.

امروزه وجود دیوایس‎ها و فناوری‎های نوین نظیر تبلت‎ها و موبایل‎های هوشمند و استفاده از بستر اینترنت برای تبادل اطلاعات، گسترش چشمگیری داشته است. متاسفانه گسترش دائم و آنی فناوری‎ها فرصت را از بعضی‎ها میگیرد و به اصطلاح از به روز بودن فاصله می‎گیرند و از فناوری به شکل صحیح و بهینه استفاده نمی‎کنند.

یکی از چالش‎های بزرگ زندگی بشری، تولید زباله‎ها و هدر رفتن منابع طبیعی است. یکی از منابع طبیعی ارزشمند، جنگل‏‎ها و درختان هستند که از آن به عنوان طلای سبز یاد شده است. تنفس زمین و آب و هوای زمین به طرز قابل توجهی وابسته به هیمن منابع ارزشمند سبز است. استفاده از کاغذ برای چاپ کتاب، روزنامه، دفتر، تقویم و … بیش از اندازه رواج دارد که باعث نابودی جنگل ها و درختان است.

اما امروزه با استفاده از تکنولوژی میتوان تبلت‎ها و موبایل‎های هوشمند را جایگزین دفتر، کتاب، تقویم، روزنامه و … کرد و از هدر رفتن منابع طبیعی جلوگیری کرد. سرویس‎های متعددی از شرکت‎های مختلف در درسترس است که در اینجا قصد دارم برای شروع و آشتی با طبیعت، چند سرویس مطرح گوگل را مختصرا معرفی کنم و بقیه سرویس‎ها را در پست‎های آتی معرفی کنم.

 • سرویس تقویم گوگل:

یکی از جایگزین‎های مناسب برای تقویم‎های کاغذی با قابلیت اطلاع رسانی رخدادها. شاید خوب باشد تا از همین امروز با استقاده از نسخه‎ی وب ، موبایل و تبلت تقویم گوگل، برنامه‎های روزانه‎یمان را یادداشت کنیم. دیگر تقویم‎های کاغذی را فراموش کنیم!  (نحوه فارسی کردن تقویم گوگل)

یکی از سرویس‎های زیر مجموعه‎ی گوگل درایو که امکان یادداشت کردن نوت را می‎دهد. کار آن دقیقا مشابه یادداشت‎های کوچکی است که بر روی کاغذ یادداشت‎های چسبان(sticky notes) می‎نویسید و آن را در جایی برای یادآوری می‎چسبانید. شما هم می‎توانید با نسخه تحت وب آن کار کنید، هم می‎توانید با اپلیکیشن آن که قابلیت نمایش نوت‎ها بر روی صفحه‎ی دسکتاپ موبایل یا تبلتتان را دارد، چیزی را فراموش نکنید.

همچنین شما در گوگل کیپ می‎توانید از to-do-list استفاده کنید و کا‎رهای خود را لیست کنید. میتوانید عکس به نوت های خود اضافه نمایید. میتوانید نوت های خود را رنگ بندی کنید و …

_____________________________________________

در این پست به معرفی و تشویق شما برای استفاده از این دو سرویس بسنده می‎کنم. استفاده از این سرویس‎های ساده آثار قابل توجهی را در مصرف منابع می‎گذارد.  در پست‎های آتی سرویس‎های دیگری را معرفی خواهم کرد تا منابع طبیعی را هدر ندهیم…

تصاویری از گوگل کیپ،  به ترتیب نسخه وب و تبلت:

google keep Screenshot_2013-04-22-19-44-55

 • 1
 • 2